Digitální technologie představují pro Evropu obrovský potenciál růstu. Evropská komise je odhodlána zajistit, aby byla Evropa připravena na digitální věk tím, že posílí postavení občanů, podniků a správních orgánů prostřednictvím nové generace technologií, v níž bude digitální transformace ku prospěchu všech.
Digitální řešení, která staví lidi na první místo, otevřou nové příležitosti pro podniky, podpoří rozvoj důvěryhodných technologií, podpoří otevřenou a demokratickou společnost, umožní dynamické a udržitelné hospodářství, pomohou bojovat proti změně klimatu a dosáhnout ekologické transformace.
Evropská komise prostřednictvím nástroje pro technickou podporu pomáhá členským státům provádět reformy s cílem uvolnit potenciál digitálního růstu a zavést inovativní řešení pro podniky a občany a zlepšit dostupnost a účinnost veřejných služeb

Digitální ekonomika, výzkum a inovace
Digitální technologie mají hluboký dopad na náš životní styl i na ekonomiku. Při zvyšování produktivity a ekologičnosti hospodářství má zásadní význam systematická a progresivní strategie výzkumu a inovací. Členské státy se musejí postarat o to, aby mohly těžit z postupné digitalizace společnosti a čelit výzvám, které s sebou přináší. Proto se věnují vypracování politik a zavádění inovativních řešení, která podnikům poskytnou důvěru v tyto technologie, kompetence a prostředky pro digitalizaci a růst.
PŘÍKLADY PODPORY
- Navrhování průmyslové strategie, akční plán pro její provádění a model řízení pro její monitorování.
- Navrhování nástrojů pro transfer technologií, komercializaci výzkumu a vývoje a lepší integraci do hodnotových řetězců.
- Navrhování technických řešení a dovedností pro digitalizaci odvětví stavebnictví.
- Podpora procesů při objevování podnikatelského potenciálu, spolupráce mezi akademickou obcí a podniky a inteligentní specializace.

Komise poskytla podporu subjektu Flanders Investment and Trade (FIT) na rozvoj zaváděcího rámce pro umělou inteligenci s dobře vymezenými postupy pro provádění analýzy podniků, navrhování a plánování zavádění umělé inteligence.
Digitální veřejná správa
Digitální transformace veřejné správy usnadňuje poskytování rychlejších, levnějších a lepších služeb. Elektronická veřejná správa zlepšuje účinnost a uživatelskou vstřícnost a přístupnost. Napomáhá také prosazování etických postupů a snižování rizika korupce.
Elektronická veřejná správa má silný meziresortní aspekt, neboť vyžaduje celkové zjednodušení administrativních postupů napříč službami, aby byly uspokojeny potřeby občanů. Zavedení spolehlivé elektronické správy je základem jejího rozvoje. Jakmile budou vytvořeny rozhodovací orgány a orgány dohledu, mohou členské státy EU definovat své strategie, struktury a rámce a pokračovat v jejich provádění.
PŘÍKLADY PODPORY
- Navržení systémů digitální správy a zavedení vhodného rámce řízení.
- Zlepšení služeb poskytovaných správními orgány členských států občanům, podnikům a jiným správním orgánům za využití informačních a komunikačních technologií, jako je umělá inteligence.
- Pomoc správním orgánům při využívání nových digitálních technologií k překonání nedostatečné interoperability informačních systémů.

Ředitelství pro informační systémy a inovace italského ministerstva hospodářství a financí odpovídá za digitální transformaci, podporu inovací a poskytování služeb IT.

Slovensko zřídilo vládní úřad generálního ředitele sekce informatiky odpovědného za digitální agendu.
Digitalizace zdravotní péče
Digitalizace je jednou z priorit transformace systému zdravotní péče. Občané by měli mít zabezpečený přístup ke svým zdravotním údajům, a to i ze zahraničí. Občané by měli mít možnost využívat digitální nástroje k péči o své zdraví. Nástroje, které budou podněcovat prevenci a umožňovat zpětnou vazbu a interakci s poskytovateli zdravotní péče. Řada projektů v oblasti zdraví, které v současné době probíhají v Komisi, souvisí s digitalizací systémů zdravotní péče, a to buď s vypracováním vnitrostátních strategií, novými modely řízení nebo řešením otázek interoperability.
Očekává se, že podpůrná opatření orgánům umožní stanovit strategické, správní a technické rámce, jimiž se budou účinná digitální transformace zdravotnických systémů a investice do digitální zdravotnické infrastruktury řídit.
PŘÍKLADY PODPORY
- Digitální zdravotnictví
- Interoperabilita
- Digitální správa
- Telemedicína

Komise podporuje Chorvatsko v jeho úsilí o vypracování strategického plánu rozvoje elektronického zdravotnictví na období 2020–2027 a akčního plánu na období 2021–2022.

Evropská komise podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky při zřizování Národního centra pro elektronické zdravotnictví.
Digitalizace daňových orgánů
Rychlý růst informačních a komunikačních technologií představuje pro daňové orgány výzvu a musejí držet krok s nejnovějším vývojem a trendy. Digitalizace má zásadní význam při poskytování lepších služeb daňovým poplatníkům, při nakládání s daty velkého objemu a při odhalování rizik. Je rovněž důležité, aby byl účinnější a účelnější výběr příjmů. Evropská komise poskytuje technickou podporu při navrhování a zavádění reforem informačních a komunikačních technologií v daňových orgánech.
PŘÍKLADY PODPORY
- Rozvoj strategií a akčních plánů v oblasti informačních a komunikačních technologií.
- Posílení správy a řízení dat.
- Určení rámce financování pro investice do informačních a komunikačních technologií
- Navrhování obchodních případů a funkčních specifikací

Komise podporuje rakouské spolkové ministerstvo financí při modernizaci a digitalizaci systému podávání daňových přiznání.
Digitální dovednosti, vzdělávání a odborná příprava
V zájmu utváření digitální budoucnosti Evropy je Evropská komise odhodlána řešit nedostatek digitálních dovedností a podporovat projekty a strategie sloužící ke zlepšení úrovně digitálních dovedností v Evropě.
Všichni Evropané potřebují digitální dovednosti, aby mohli studovat, pracovat, komunikovat, mít přístup k veřejným službám online a hledat důvěryhodné informace. Digitální dovednosti jsou klíčovou hnací silou konkurenceschopnosti a inovační kapacity EU. Jsou rovněž klíčovým faktorem sociální soudržnosti a osobního blahobytu. Probíhající digitální a ekologická transformace přinášejí rychlou hospodářskou restrukturalizaci, která vyžaduje, aby se lidé zapojili do celoživotního učení. Tyto transformace navíc vyžadují, aby členské státy uvolnily svůj plný potenciál v oblasti dovedností a inovací. To zahrnuje reformy zaměřené na zlepšení kvality systémů vzdělávání a odborné přípravy.
Evropská komise podporuje členské státy EU v oblasti dovedností, vzdělávání a odborné přípravy poskytováním odborných znalostí a výměnou osvědčených postupů.
PŘÍKLADY PODPORY
- Zdokonalení systémů zvyšování kvalifikace a rekvalifikace v oblasti vzdělávání dospělých.
- Podpora digitálního vzdělávání a dovedností.
- Zdokonalení vysokoškolského vzdělávání, výzkumu a inovací.
- Zdokonalení odborného vzdělávání a přípravy