Digitalne tehnologije predstavljaju golem potencijal za rast u Europi. Europska komisija zalaže se za izgradnju Europe spremne za digitalno doba te novom generacijom tehnologija pomaže pojedincima, poduzećima i upravnim tijelima kako bi digitalna transformacija koristila svima.
Koristimo li digitalna rješenja i stavimo li ljude na prvo mjesto otvorit će se nove mogućnosti za poduzeća, potaknuti razvoj pouzdane tehnologije, podupirati otvoreno i demokratsko društvo, omogućiti razvoj dinamičnog i održivoga gospodarstva, potaknuti borba protiv klimatskih promjena i postići zelena tranzicija.
Europska komisija putem Instrumenta za tehničku potporu pomaže državama članicama da provedu reforme kako bi iskoristile potencijal digitalnog rasta i uvele inovativna rješenja za poduzeća i građane te poboljšale dostupnost i učinkovitost javnih usluga.
Više informacija o našim projektima >
Digitalno gospodarstvo, istraživanje i inovacije
Digitalne tehnologije imaju velik utjecaj na svakodnevni i poslovni život, a sustavna i progresivna strategija istraživanja i inovacija osnova je produktivnijeg i zelenijega gospodarstva. Države članice moraju imati kapacitet da iskoriste prednosti našeg sve digitaliziranijeg društva i da se suoče s izazovima koje ono donosi. Stoga nastoje osmisliti politike i primijeniti inovativna rješenja kako bi poduzeća s pouzdanjem koristila kompetencije i sredstva za digitalizaciju i rast.
PRIMJERI POTPORE
- osmišljavanje industrijske strategije, akcijskog plana za njezinu provedbu i modela upravljanja za njezino praćenje
- osmišljavanje alata za prijenos tehnologije, komercijalizaciju istraživanja i razvoja te bolju integraciju u vrijednosne lance
- predlaganje tehničkih rješenja i vještina za digitalizaciju građevinskog sektora
- podupiranje novih otkrića u poduzećima, suradnje akademske zajednice i poduzeća te pametne specijalizacije
Komisija je pomogla agenciji <i>Flanders Investment and Trade</i> da razvije okvir za uvođenje umjetne inteligencije s jasno definiranim postupcima za analizu poduzeća, osmišljavanje i planiranje uvođenja umjetne inteligencije.
Digitalna javna uprava
Digitalnom transformacijom javnih uprava postići će se da njihove usluge budu brže, jeftinije i kvalitetnije. E-uprava je učinkovitija, pristupačnija i jednostavnija za korištenje, a potiče i etičko ponašanje te smanjuje rizik od korupcije.
Njezinim se uvođenjem poboljšava suradnja među različitim ministarstvima jer zahtijeva pojednostavnjenje administrativnih postupaka pri pružanju usluga kako bi im građani lakše pristupali. Pouzdana e-uprava temelj je razvoja e-vlade. Nakon što se uspostave tijela za donošenje odluka i nadzor, države članice mogu definirati svoje strategije, strukture i okvire te početi provedbu.
PRIMJERI POTPORE
- osmišljavanje sustava digitalnog upravljanja i uspostava odgovarajućeg okvira za upravljanje
- upotreba informacijskih i komunikacijskih tehnologija kao što je umjetna inteligencija radi poboljšanja usluga koje upravna tijela država članica EU-a pružaju građanima, poduzećima i drugim upravnim tijelima
- pomaganje upravnim tijelima da iskoriste nove digitalne tehnologije kako bi prevladale neinteroperabilnost informacijskih sustava
Uprava za informacijske sustave i inovacije talijanskog Ministarstva gospodarstva i financija odgovorna je za digitalnu transformaciju, promicanje inovacija i pružanje IT usluga.
Digitalizacija zdravstvene skrbi
Digitalizacija zdravstvene skrbi jedan je od prioriteta u preobrazbi zdravstvenog sustava. Građani bi trebali imati siguran pristup svojim zdravstvenim podacima, pa i kad se nalaze u drugim državama, te bi ih trebalo osposobiti da upotrebljavaju digitalne alate kako bi se brinuli o svojem zdravlju, poticali prevenciju te komunicirali s pružateljima zdravstvene zaštite. Niz aktivnih projekata u području zdravstva u Komisiji povezan je s digitalizacijom zdravstvenih sustava, i to s razvojem nacionalnih strategija, novim modelima upravljanja i rješavanjem problema interoperabilnosti.
Očekuje se da će te mjere potpore tijelima omogućiti da uspostave strateške, upravljačke i tehničke okvire za učinkovitu digitalnu transformaciju zdravstvenih sustava i ulaganje u digitalnu zdravstvenu infrastrukturu.
PRIMJERI PODRUČJA POTPORE
- digitalno zdravstvo
- interoperabilnost
- digitalno upravljanje
- telemedicina
Komisija pruža potporu Hrvatskoj, koja radi na strateškom planu razvoja e-Zdravstva za razdoblje 2020. – 2027. i akcijskom planu za razdoblje 2021. – 2022.
Europska komisija pruža potporu češkom Ministarstvu zdravstva za osnivanje nacionalnog centra za e-zdravstvo.
Digitalizacija poreznih tijela
Zbog brzog razvoja informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT) porezna tijela teško prate najnovije trendove. Digitalizacija omogućuje pružanje boljih usluga poreznim obveznicima, obradu velikih količina podataka i otkrivanje rizika, kao i učinkovitiju naplatu poreza. Europska komisija pruža tehničku potporu za izradu i provedbu reformi sustava IKT-a u poreznim tijelima.
PRIMJERI POTPORE
- razvoj strategija i akcijskih planova u području IKT-a
- bolje upravljanje podacima
- utvrđivanje okvira za financiranje ulaganja u IKT
- izrada nacrta poslovnog modela i funkcionalnih specifikacija
Komisija pruža potporu za modernizaciju i digitalizaciju poreznih prijava u austrijskom Saveznom ministarstvu financija.
Digitalne vještine, obrazovanje i osposobljavanje
Kako bi oblikovala digitalnu budućnost Europe, Europska komisija odlučno rješava pitanje nedostatka digitalnih vještina te promiče projekte i strategije za poboljšanje razine digitalnih vještina u Europi.
Svi Europljani trebaju digitalne vještine za školovanje, rad, komuniciranje, pristupanje javnim internetskim uslugama i traženje pouzdanih informacija. Digitalne vještine potiču konkurentnost i inovacijski kapacitet EU-a, ali su i neizostavan element socijalne kohezije i osobne dobrobiti. Zbog digitalne i zelene transformacije gospodarstvo se brzo restrukturira, zbog čega se građani moraju uključiti u cjeloživotno učenje, a države članice iskoristiti potencijal za vještine i inovacije. To uključuje reformu sustava obrazovanja i osposobljavanja.
Europska komisija državama članicama pruža stručno znanje i omogućuje razmjenu dobre prakse u području vještina, obrazovanja i osposobljavanja.
PRIMJERI POTPORE
- poboljšanje sustava usavršavanja i prekvalifikacije u obrazovanju odraslih
- poticanje digitalnog obrazovanja i vještina
- poboljšanje visokog obrazovanja, istraživanja i inovacija
- poboljšanje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja