
Digitálne technológie predstavujú pre Európu nesmierny potenciál rastu. Európska komisia sa zaviazala vytvoriť Európu pripravenú na digitálny vek, a to tým, že dá ľuďom, podnikom a správnym orgánom k dispozícii novú generáciu technológií, vďaka ktorej budú mať z digitálnej transformácie úžitok všetci.
Digitálne riešenia zamerané na človeka otvoria dvere novým príležitostiam pre podniky, podnietia vývoj dôveryhodnej technológie, podporia otvorenú a demokratickú spoločnosť, umožnia vytvorenie dynamického a udržateľného hospodárstva, pomôžu bojovať proti zmene klímy a dosiahnuť zelenú transformáciu.
Pomocou Nástroja technickej podpory pomáha Európska komisia členským štátom vykonať reformy na uvoľnenie potenciálu digitálneho rastu, zavedenie inovačných riešení pre podniky a občanov a zlepšenie prístupnosti a efektívnosti verejných služieb.
Digitálne hospodárstvo, výskum a inovácie
Digitálne technológie majú významný vplyv na náš spôsob života a podnikania. Pre produktívne a ekologické hospodárstvo je kľúčová stratégia systematického výskumu zameraného na budúcnosť a inovácie. Členské štáty musia byť schopné využívať výhody našej čoraz viac digitalizovanej spoločnosti, ako aj čeliť výzvam, ktoré prináša. Usilujú sa koncipovať politiky a zavádzať inovačné riešenia s cieľom poskytnúť podnikom istotu, kompetencie a prostriedky potrebné na digitalizáciu a rast.
PRÍKLADY PODPORY
- Koncipovanie priemyselnej stratégie, akčného plánu na jej vykonávanie a model riadenia na jej monitorovanie.
- Koncipovanie nástrojov na transfer technológií, komercializáciu výskumu a vývoja a lepšiu integráciu do hodnotových reťazcov.
- Návrh technických riešení a zručností na digitalizáciu stavebníctva.
- Podpora procesov podnikateľského objavovania, spolupráce medzi akademickou obcou a podnikmi a inteligentnej špecializácie.

Zavádzanie umelej inteligencie v agentúre Flanders Investment and Trade v Belgicku
Komisia poskytla podporu agentúre Flanders Investment and Trade (FIT) v rozvoji rámca pre zavedenie umelej inteligencie (AI) s jasne definovaným postupom vykonávania podnikovej analýzy, koncipovania a zavádzania umelej inteligencie.

Zlepšenie spolupráce medzi obchodom a vedou v Litve
S cieľom posilniť inovačnú kapacitu Litvy začali litovské orgány vykonávať reformu v oblasti inovácií.
Digitálna verejná správa
Digitálna transformácia verejných správ je spôsob, ako poskytovať rýchlejšie, lacnejšie a lepšie služby. Elektronická verejná správa zvyšuje efektívnosť a prístupnosť a zjednodušuje používanie. Takisto pomáha presadzovať etické postupy a znižovať riziká korupcie.
Elektronická verejná správa má výrazný medzirezortný aspekt, keďže si vyžaduje celkové zjednodušenie administratívnych procesov medzi jednotlivými útvarmi s cieľom splniť potreby občanov. Zavedenie stabilnej elektronickej verejnej správy je kľúčovým prvkom v jej rozvoji. Po zriadení rozhodovacích orgánov a orgánov dohľadu môžu členské štáty EÚ určovať svoje stratégie, architektúry a rámce a pokračovať v zavádzaní.
PRÍKLADY PODPORY
- Koncipovanie systémov digitálnej verejnej správy a zavedenie vhodného rámca riadenia.
- Zlepšovanie služieb, ktoré poskytujú správy členských štátov EÚ občanom, podnikom a ostatným správam prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, ako je napríklad umelá inteligencia.
- Pomoc verejným správam vo využívaní nových digitálnych technológií na prekonanie nedostatočnej interoperability informačných systémov.

Vykonávanie digitálnej stratégie v Taliansku
Riaditeľstvo pre informačné systémy a inovácie talianskeho ministerstva hospodárstva a financií je zodpovedné za digitálnu transformáciu, podporu inovácií a poskytovanie služieb v oblasti IT.

Budovanie kapacity pre generálneho riaditeľa sekcie informatiky na Slovensku
Slovensko vytvorilo vládny úrad generálneho riaditeľa sekcie informatiky zodpovedného za digitálnu agendu.
Digitalizácia zdravotnej starostlivosti
Digitalizácia zdravotnej starostlivosti je jednou z priorít transformácie systému zdravotníctva. Občania by mali mať bezpečný prístup k svojim zdravotným údajom, a to aj naprieč hranicami. Občania by mali mať možnosť používať pri starostlivosti o zdravie, podpore prevencie, ako aj na získavanie spätnej väzby a komunikáciu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti digitálne nástroje. S digitalizáciou systémov zdravotnej starostlivosti súvisí viacero aktuálne prebiehajúcich projektov v oblasti zdravotníctva v Komisii, napríklad tvorba národných stratégií, nové modely riadenia alebo riešenie problémov interoperability.
Očakáva sa, že podporné opatrenia umožnia orgánom stanoviť strategické, riadiace a technické rámce na usmernenie efektívnej digitálnej transformácie systémov zdravotníctva a investícií do digitálnej zdravotníckej infraštruktúry.
PRÍKLADY OBLASTÍ PODPORY
- Digitálne zdravotníctvo
- Interoperabilita
- Digitálna verejná správa
- Telemedicína

Digitalizácia zdravotnej starostlivosti: vypracovanie chorvátskeho strategického plánu rozvoja elektronického zdravotníctva na roky 2020 – 2027 a akčného plánu na roky 2021 – 2022
Komisia podporuje snahy Chorvátska vypracovať strategický plán rozvoja elektronického zdravotníctva na roky 2020 – 2027 a akčný plán na roky 2021 – 2022.

Podpora zriadenia Národného centra elektronického zdravotníctva v Česku
Európska komisia podporuje české ministerstvo zdravotníctva v zriaďovaní Národného centra elektronického zdravotníctva.
Digitalizácia daňových orgánov
Pre rýchly rast informačných a komunikačných technológií (IKT) riešia daňové orgány problém, ako držať krok s najnovším vývojom a trendmi. Digitalizácia je nevyhnutná na poskytovanie lepších služieb daňovníkom, spracovávanie veľkých údajov a odhaľovanie rizík. Je dôležitá aj v záujme účinnejšieho a efektívnejšieho vyberania daní. Európska komisia poskytuje technickú podporu na koncipovanie a vykonávanie reforiem v oblasti IKT v daňových orgánoch.
PRÍKLADY PODPORY
- Rozvoj stratégií a akčných plánov v oblasti IKT.
- Posilnenie riadenia a správy údajov.
- Identifikácia rámca financovania investícií do IKT.
- Návrh zdôvodnenia projektov a funkčných špecifikácií.

Modernizácia vyhodnocovania daňových priznaní v Rakúsku
Komisia podporuje rakúske spolkové ministerstvo financií v modernizácii a digitalizácii systému podávania daňových priznaní v Rakúsku.
Digitálne zručnosti, vzdelávanie a odborná príprava
Na formovanie digitálnej budúcnosti Európy je Európska komisia odhodlaná riešiť problém chýbajúcich digitálnych zručností a presadzovať projekty a stratégie na zlepšenie úrovne digitálnych zručností v Európe.
Všetci Európania potrebujú digitálne zručnosti, aby mohli študovať, pracovať, komunikovať, využívať verejné služby na internete a získavať dôveryhodné informácie. Digitálne zručnosti sú zásadnou hnacou silou konkurencieschopnosti a inovačnej kapacity EÚ. Sú zároveň určujúcim faktorom sociálnej súdržnosti a osobného blaha jednotlivcov. Prebiehajúca digitálna a zelená transformácia prinášajú rýchlu hospodársku reštrukturalizáciu, ktorá si od ľudí vyžaduje celoživotné vzdelávanie. Okrem toho si tieto transformácie vyžadujú od členských štátov, aby naplno využívali svoje zručnosti a uvoľnili inovačný potenciál. Týka sa to aj reforiem na zvýšenie kvality systémov vzdelávania a odbornej prípravy.
Európska komisia podporuje členské štáty EÚ tým, že poskytuje odborné znalosti a výmenu osvedčených postupov v oblasti zručností, vzdelávania a odbornej prípravy.
PRÍKLADY PODPORY
- Zlepšenie systémov zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie vo vzdelávaní dospelých.
- Podpora digitálneho vzdelávania a zručností.
- Zlepšenie vysokoškolského vzdelávania, výskumu a inovácie.
- Zlepšenie odborného vzdelávania a prípravy.