Zdravotní krize, stárnutí obyvatelstva, rostoucí očekávání, pokud jde o kvalitu služeb, a technologický pokrok – to vše představuje pro udržitelnost a odolnost systémů zdravotní péče velkou výzvu. Je proto třeba provést strukturální úpravy či reformy, které zvýší účinnost, odolnost a udržitelnost těchto systémů, což přispěje k lepšímu zdravotnímu stavu obyvatelstva, a zároveň zaručit všem přístup ke kvalitním službám.
Členské státy EU řeší tyto problémy prostřednictvím reforem, které začleňují do svých vnitrostátních programů, politik a strategií v oblasti zdraví. Evropská komise jako doplněk jiné dostupné pomoci nabízí zdravotnickým orgánům praktickou podporu při provádění těchto reforem a výměnu osvědčených postupů s ostatními zeměmi EU.
V souladu s prioritami EU i členských států přispívá Komise k lepší ochraně zdraví občanů, pomáhá členským zemím předcházet budoucím pandemiím a řešit je a podporuje zvyšování odolnosti systémů zdravotní péče v jednotlivých zemích. Cílem je tedy vždy co nejlépe ochránit zdraví lidí (nejen během krize) a připravit podmínky pro udržitelné investice do odolných systémů zdravotní péče a pracovníků ve zdravotnictví.