Komisija podpira države članice EU pri izgradnji trajnostnih in konkurenčnih gospodarstev. Javnim organom svetujemo o ukrepih za hitrejše doseganje podnebnega in digitalnega prehoda in podpori gospodarske rasti in okrevanja. Pod to spadajo reforme in naložbe, ki krepijo kohezijo in konkurenčnost gospodarstva.
Na področju konkurenčnosti med drugim podpiramo reforme za okrepitev sektorja MSP, zmanjšanje tržnih ovir, olajšanje tujih naložb in trgovine, razvoj digitalnega gospodarstva, spodbujanje raziskav in inovacij, upravljanje javno-zasebnih partnerstev in izboljšanje upravljanja podjetij v državni lasti.

Tuje naložbe in trgovina
Tuje naložbe ter trgovina z blagom in storitvami znotraj EU in z državami, ki niso članice EU, so ključne za zagotavljanje blaginje. Čeprav je EU vodilna v svetu na področju trgovine, nekatere države članice še zaostajajo pri trgovinskem povezovanju in privabljanju neposrednih tujih naložb. Države članice lahko z ukrepi izkoriščajo dodatne koristi enotnega trga in mednarodnih vrednostnih verig, da pripomorejo k okrevanju gospodarstva ter spodbudijo ustvarjanje delovnih mest in gospodarsko rast.
Primeri podpore
- oblikovanje digitalnih rešitev z „vsem na enem mestu“ za trgovce pri komunikaciji z organi
- razvoj strategij za internacionalizacijo regij, ki zaostajajo v razvoju, da bi izkoristile prednosti globalizacije
- analiza regulativnega okolja držav članic, opredelitev ovir in gonil neposrednih tujih naložb in trgovine ter krepitev upravne zmogljivosti za privabljanje naložb in pospeševanje trgovine
- razvoj akcijskega načrta za uvedbo umetne inteligence v investicijskih in trgovinskih agencijah

Komisija je podprla Latvijo pri proaktivnem privabljanju neposrednih tujih naložb in izboljšanju regulativnega okvira.
Boljše pravno urejanje, izdajanje dovoljenj in inšpekcijski nadzor
Zaradi birokracije in dolgotrajnih postopkov je poslovanje drago in negotovo. Boljše pravno urejanje pomeni pregledno oblikovanje in ocenjevanje nacionalnih politik in zakonodaje z dokazi ter razvoj politike ob upoštevanju stališč državljanov, podjetij in drugih deležnikov. Njegov cilj je zmanjšati birokracijo za podjetja, med drugim s poenostavitvijo zakonodaje o izdajanju dovoljenj za naložbe ter z uvedbo racionaliziranih inšpekcijskih mehanizmov, ki temeljijo na analizah tveganja.
Primeri podpore
- Pregledovanje, poenostavljanje in racionalizacija zakonodaje in regulativnih mehanizmov.
- Podpiranje vzpostavitve regulativnega okolja za kompleksne in inovativne poslovne modele.
- Zagotavljanje možnosti za krepitev zmogljivosti organov.
- Priprava akcijskega načrta s časovnim načrtom ukrepov.
- Predlaganje institucionalnih sprememb in novih struktur upravljanja.

Komisija je podprla prizadevanja Portugalske, da bi izboljšala pripravo zakonodaje s krepitvijo sistema za ocenjevanje regulativnega učinka. Z boljšim ocenjevanjem učinka novih zakonov se pričakuje izboljšano poslovno okolje in večje število naložb.
Mala in srednja podjetja in drugi sektorji
Ponovni zagon gospodarskih dejavnosti v vseh gospodarskih sektorjih je pomemben za trajnostno okrevanje. Mala in srednja podjetja (MSP) imajo osrednjo vlogo v gospodarski strukturi Evropske unije, saj zagotavljajo dve tretjini delovnih mest. Evropska komisija je leta 2020 sprejela posebno strategijo za MSP, katere cilj je zmanjšati birokratsko obremenitev in pomagati MSP pri poslovanju na enotnem trgu in zunaj njega. Prilagojene politike v ključnih gospodarskih sektorjih, kot je turizem, bodo državam članicam zagotovile priložnosti za ustvarjanje novih delovnih mest in regionalni razvoj.
Primeri podpore
- razvoj MSP in regionalnih strategij za rast
- izboljšanje standardov upravljanja v MSP
- oblikovanje mehanizmov in orodij financiranja za razvoj ekosistema za zagonska podjetja in digitalizacijo MSP
- priprava akcijskega načrta za podporo ustvarjalnim panogam
- spodbujanje boljšega upravljanja destinacij na področju turizma

Komisija je podprla nacionalne upravne organe pri njihovih prizadevanjih za konkurenčnejše gospodarstvo s krepitvijo podjetniškega ekosistema.
Politika o varstvu konkurence in potrošnikov
V bolj globaliziranem in digitaliziranem gospodarstvu, v katerem veliko število transakcij poteka prek spleta ali prek algoritmov za oblikovanje cen, organi za konkurenco in varstvo potrošnikov vse težje izvajajo svoje naloge s tradicionalnimi sredstvi. Države članice EU zato iščejo prilagojene programe za krepitev zmogljivosti na področju najnaprednejših tehnik pri nadzoru trga, preiskovalnih praksah, naknadnem ocenjevanju in ocenjevanju učinka. Prav tako si prizadevajo okrepiti svoja prizadevanja za učinkovito spremljanje dodeljevanja državne pomoči in ocenjevanje njenega učinka na produktivnost, konkurenčnost in gospodarstvo.
Primeri podpore
- izboljšanje sistema za odkrivanje kršitev v zvezi z varstvom konkurence
- učinkovita uporaba orodij IT v preiskavah v zvezi z varstvom konkurence
- ocenjevanje odločitev o varstvu konkurence in potrošnikov ter priprava priporočil
- izvajanje ocenjevanja učinka shem državne pomoči
- izboljšanje funkcionalnosti registrov državne pomoči

Komisija zagotavlja podporo španskemu organu za varstvo konkurence in nudi pomoč pri odkrivanju nepravilnosti na trgu in morebitnih kršitev pravil konkurence.
Digitalno gospodarstvo, raziskave in inovacije
Digitalne tehnologije močno vplivajo na to, kako živimo in poslujemo. Države članice morajo biti zmožne izkoristiti prednosti naše vse bolj digitalizirane družbe in se soočiti z izzivi, ki jih prinaša. V ta namen pripravljajo politike in uvajajo inovativne rešitve, s katerimi bi podjetja razvila potrebno zaupanje, znanje in sredstva za svoj digitalni razvoj in rast. Sistematična in v prihodnost usmerjena raziskovalna in inovacijska strategija je ključnega pomena za produktivnejše in okolju prijaznejše gospodarstvo.
Primeri podpore
- podpiranje inovacijskega ekosistema na nacionalni in regionalni ravni, vključno s pametno specializacijo
- oblikovanje orodij za prenos tehnologij, komercializacijo raziskav in razvoja ter boljše vključevanje v vrednostne verige
- podpiranje digitalne preobrazbe podjetij ter razvoj digitalnih orodij in storitvenih platform za podjetja
- svetovanje glede izboljšanja digitalne infrastrukture, vključno z razvojem zelo visokozmogljivih omrežij
- predlaganje tehničnih rešitev in prenos znanj za izvajanje informacijskega modeliranja gradbenih objektov pri načrtovanju javne infrastrukture in javnem naročanju
- oblikovanje industrijske strategije, akcijskega načrta za njeno izvajanje in modela upravljanja za njeno spremljanje

Komisija je zagotovila podporo organizaciji Flanders Investment and Trade za razvoj okvira za uvedbo umetne inteligence z jasno opredeljenimi postopki za podjetniško analizo, oblikovanje in načrtovanje uvedbe umetne inteligence.
Upravljanje naložb, javno-zasebna partnerstva in podjetja v državni lasti
Naložbe v Evropski uniji še vedno ostajajo nižje kot pred finančno krizo. Stanje pa je še bolj poslabšala pandemija COVID-19. Mehanizem za okrevanje in odpornost vsebuje obsežno finančno podporo za naložbe in reforme. Da bi ga lahko države članice v celoti izkoristile ter izboljšale produktivnost, javne finance in rast, iščejo načine za boljše strateško načrtovanje in upravljanje svojih javnih virov in sredstev. Del tega je tudi krepitev zasnove in izvajanja smotrnih javnih naložbenih projektov in javno-zasebnih partnerstev, da se zagotovi stroškovna učinkovitost in izboljša upravljanje podjetij v državni lasti za večjo učinkovitost, boljše delovanje trgov in boljše javne storitve.
Primeri podpore
- krepitev zmogljivosti nacionalnih organov za izbiro in upravljanje javnih naložbenih projektov
- podpiranje reforme nacionalnih okvirov koncesij/javno-zasebnih partnerstev in izboljšanje modela politike javno-zasebnih partnerstev
- izboljšanje zmogljivosti upravnih organov za načrtovanje in vodenje projektov javno-zasebnih partnerstev
- posodobitev okvira za korporativno upravljanje podjetij v državni lasti v skladu z mednarodnimi dobrimi praksami

Skladno z reformno zavezo za pridružitev mehanizmu deviznih tečajev II je Bolgarija zaprosila za podporo za posodobitev okvira za upravljanje podjetij v državni lasti v skladu z dobrimi mednarodnimi praksami.