Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla istnienia Unii Europejskiej i świata. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, Unia Europejska realizuje Europejski Zielony Ład – nową strategię rozwoju, która przekształci Unię w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Europejski Zielony Ład służy osiągnięciu przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 r., pobudzeniu gospodarki poprzez technologię ekologiczną, tworzeniu zrównoważonego przemysłu i transportu oraz ograniczaniu zanieczyszczeń. Przekształcenie wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w szanse sprawi, że transformacja będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu.
Komisja Europejska pomaga państwom członkowskim UE planować i wdrażać reformy, które służą przeprowadzeniu transformacji ekologicznej i przyczyniają się do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Pomaga również w opracowaniu potrzebnych procedur w administracji centralnej i lokalnej oraz ustanowieniu struktur koordynacji, które są konieczne do wdrażania polityki ekologicznej.
Więcej informacji o naszych projektach >
Pobierz broszurę o wsparciu technicznym na potrzeby wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu >
Działania w dziedzinie klimatu i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych
Działania w dziedzinie klimatu stanowią trzon Europejskiego Zielonego Ładu. Unia Europejska osiągnęła już dobre wyniki w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego. W nadchodzących latach trzeba zrobić jeszcze więcej. Unia wyznaczyła swoje cele pozwalające osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., w związku z czym będzie to wymagało od wszystkich państw członkowskich wdrożenia spójnego zestawu strategii klimatycznych.
Komisja Europejska poprzez Instrument Wsparcia Technicznego pomaga organom krajowym w opracowywaniu i wdrażaniu reform, które służą realizacji ich ambicji w dziedzinie klimatu.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Opracowywanie polityki klimatycznej, w tym doradztwo w dziedzinie strategii i planów działania na rzecz klimatu oraz wsparcie modelowania emisji gazów cieplarnianych
- Wspieranie zarządzania użytkowaniem gruntów i gospodarki leśnej, w tym planowania przestrzeni miejskiej, inteligentnych miast oraz rozliczenia i inwentaryzacji w odniesieniu do lasów
- Wzmacnianie ochrony wybrzeża oraz zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ryzykiem erozji obszarów przybrzeżnych
- Opracowywanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody, aby zaradzić falom upałów, suszy, powodziom oraz złej jakości powietrza w obszarach miejskich
- Wdrażanie instrumentów finansowania w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji
- Wspieranie obniżania emisyjności systemów elektroenergetycznych, w tym projektowania rynków i ram regulacyjnych sprzyjających energii ze źródeł odnawialnych
- Opracowywanie rynkowych systemów wsparcia dla inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych i efektywność energetyczną
- Opracowywanie krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu, w tym modelowania analitycznego i energetycznego
- Ocena polityki w dziedzinie energooszczędnych systemów ciepłowniczych i systemów chłodzenia
- Zwiększanie inwestycji w efektywność energetyczną budynków
- Określenie polityki w dziedzinie zrównoważonego transportu/zrównoważonej mobilności oraz paliw alternatywnych
- Wzmocnienie żeglugi śródlądowej i kolei dużych prędkości
Wsparcie w tworzeniu ram monitorowania i oceny polityki klimatyczno-energetycznej oraz udoskonaleniu metodologii oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ).
Wspieranie poprawy warunków ramowych dla inwestycji w czystą energię w Grecji, szczególnie w energię ze źródeł odnawialnych i efektywność energetyczną.
Wsparcie na rzecz określenia reform politycznych i instrumentów finansowania efektywności energetycznej budynków
Komisja pomaga portowi w Antwerpii w przejściu z przewozu drogowego na przewóz kolejowy i żeglugę śródlądową. Celem jest zmniejszenie zatorów komunikacyjnych oraz poprawa nawigacji i koordynacji statków na obszarze portowym.
Sprawiedliwa transformacja
Wszystkie państwa członkowskie UE, jej regiony i sektory muszą przyczyniać się do transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Skala wyzwania nie jest jednakowa dla wszystkich. Regiony zależne od paliw kopalnych i przemysłu wysokoemisyjnego silniej odczują zmiany i przejdą głęboką transformację gospodarczą, środowiskową i społeczną.
Komisja Europejska pomaga państwom członkowskim w mobilizowaniu zasobów i podejmowaniu działań, aby zapewnić ukierunkowane wsparcie dla regionów i sektorów najbardziej dotkniętych transformacją. Dzięki Instrumentowi Wsparcia Technicznego DG REFORM wspiera również 17 państw członkowskich w przygotowaniu terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji. Każde państwo członkowskie będzie musiało sporządzić taki plan, aby uzyskać dostęp do finansowania z mechanizmu sprawiedliwej transformacji.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Ocena wyzwań i potrzeb związanych z transformacją
- Przygotowanie planu działania zawierającego harmonogram działań koniecznych do przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu
- Wspieranie konsultacji z zainteresowanymi stronami w celu wypracowania konsensusu w sprawie sposobu przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu
- Proponowanie mechanizmów zarządzania w celu wdrożenia transformacji
Wsparcie w nakreślaniu strategii przejścia regionu z wydobycia węgla na inne rodzaje działalności gospodarczej.
Zrównoważony rozwój
Unia Europejska w pełni angażuje się w zdobycie pozycji lidera we wdrażaniu wraz z jej państwami członkowskimi Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. 17 celów zrównoważonego rozwoju ma uczynić życie ludzi lepszym i chronić planetę przed degradacją, aby mogła ona zaspokoić potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Począwszy od 2020 r. Komisja Europejska wzmocniła analizę i monitorowanie realizacji celów zrównoważonego rozwoju w ramach europejskiego semestru. Jednocześnie państwa członkowskie włączają cele zrównoważonego rozwoju w główny nurt kształtowania polityki oraz opracowują ukierunkowane strategie, aby zmierzać w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Opracowywanie strategii zrównoważonego rozwoju do 2050 r.
- Opracowywanie planu działania na rzecz poprawy dobrostanu mieszkańców obszarów wiejskich i zapewnienia stabilności gospodarczej obszarów wiejskich.
- Wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju prowadzącej do włączenia celów zrównoważonego rozwoju w główny nurt polityki decyzyjnej na wszystkich szczeblach administracyjnych
Aby wdrożyć Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, włoski rząd przyjął w 2017 r. krajową strategię zrównoważonego rozwoju.
Energia
Odchodzenie od paliw kopalnych w systemie energetycznym stanowi kluczowy element działań prowadzących do osiągnięcia celów klimatycznych UE w 2030 r. i 2050 r. Jednocześnie energia musi być bezpieczna i przystępna cenowo dla konsumentów i przedsiębiorstw. Aby było to możliwe, państwa członkowskie muszą przekształcić swoje systemy energetyczne we w pełni zintegrowany, zinformatyzowany i konkurencyjny unijny rynek energii, który w dużej mierze opiera się na odnawialnych źródłach energii. Poza przeprowadzeniem reform regulacyjnych państwa członkowskie muszą umożliwić i promować dalsze inwestycje w czystą energię, w tym w efektywność energetyczną.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Dostosowanie ram prawodawczych i regulacyjnych do celu zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych
- Określanie środków z zakresu polityki służących promowaniu efektywności energetycznej
- Projektowanie konkurencyjnych rynków energii elektrycznej
- Eliminowanie przeszkód w finansowaniu i na rynkach usług dla czystej energii
- Wspieranie planowania strategicznego poprzez modelowanie energetyczne i analizę
The European Commission supported 17 Member States in identifying reforms and investments to reduce dependencies on fossil fuel imports from Russia and implement the REPowerEU.
Transport i mobilność
Transport umożliwia swobodny przepływ osób, usług i towarów w obrębie Unii Europejskiej. Stanowi on fundament integracji unijnej, łącząc ludzi z różnych regionów i krajów, a jednocześnie stanowi decydujący element rozwoju gospodarki. W miarę coraz większej integracji gospodarek nadal rośnie popyt na transport. Oznacza to możliwości, ale również nowe wyzwania. W szczególności transport odpowiada za prawie jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE i jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach. Państwa członkowskie szukają sposobów na opracowanie inteligentnych, zrównoważonych i wydajnych rozwiązań transportowych. Wymaga to myślenia w pierwszej kolejności o użytkownikach i zapewnienia im przystępnych cenowo, bardziej dostępnych, zdrowszych i czystszych rozwiązań alternatywnych.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Analiza polityki, instrumentów gospodarczych i ram prawnych
- Przeprowadzenie ocen kosztów i korzyści
- Opracowywanie modelowania scenariuszy inwestycyjnych i skutków inwestycji
- Opracowywanie zaleceń politycznych, planów działania i harmonogramów
- Opracowywanie strategii i planów komunikacji
Środowisko i gospodarka o obiegu zamkniętym
Przewiduje się, że degradacja środowiska w coraz większym stopniu będzie wpływać na działalność gospodarczą. Może ona powodować ekstremalne warunki pogodowe, wpływać na zdrowie ludzi i utrudniać dostęp do zasobów naturalnych. Ochrona kapitału naturalnego UE, przejście na zasobooszczędną gospodarkę i ochrona ludzi przed presją związaną ze środowiskiem to kluczowe priorytety Europejskiego Zielonego Ładu. Państwa członkowskie angażują się w reformy mające na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez dalszy rozwój swojej polityki i swoich strategii w dziedzinie środowiska.
DG REFORM wspiera organy krajowe w planowaniu i wdrażaniu reform, które pomagają w walce z degradacją środowiska.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Określanie krajowej i gminnej polityki gospodarowania odpadami
- Opracowywanie krajowych strategii dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym i planów działania w tej dziedzinie
- Wdrażanie instrumentów służących obniżaniu emisyjności przemysłu
- Wspieranie gospodarki wodnej i monitorowania usług wodnych
Kluczowym wyzwaniem dla Grecji jest poprawa gospodarowania odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
W państwie o dużej gęstości zaludnienia, takim jak Holandia, istnieje silna potrzeba skoordynowanego podejścia do zarządzania obszarami naturalnymi.
Wspieranie rumuńskiego organu regulacyjnego ds. gospodarczych, aby mógł on odgrywać ważną rolę centralnego repozytorium informacji na temat prowadzenia działalności i przepisów.
Badania naukowe i innowacje
Technologie cyfrowe mają ogromny wpływ na nasz sposób życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Państwa członkowskie muszą być zdolne do czerpania korzyści z naszego coraz bardziej zinformatyzowanego społeczeństwa i do stawiania czoła wyzwaniom, jakie się z nim wiążą. Wymaga to opracowania polityki i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań pozwalających przedsiębiorstwom zyskać pewność, kompetencje i środki potrzebne do cyfryzacji i rozwoju. Systematyczna i perspektywiczna strategia w zakresie badań naukowych i innowacji ma kluczowe znaczenie dla bardziej produktywnej i ekologicznej gospodarki.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Zacieśnianie współpracy między przedsiębiorstwami i podmiotami naukowymi w celu poprawy wdrażania polityki innowacyjności
- Reagowanie na problem niedoborów pracowników w instytutach badawczych, w szczególności poprzez dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami
- Zwiększanie innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw
Ekologizacja finansów publicznych i prywatnych
Aby zrealizować ambicje wyrażone w Europejskim Zielonym Ładzie, konieczne są znaczne inwestycje. Ważną rolę w finansowaniu transformacji ekologicznej odegra sektor prywatny. Wymaga to spójnych strategii, innowacyjnych ram regulacyjnych i inteligentnych instrumentów. Istotne w finansowaniu transformacji będą też rządy krajowe, które powinny wysyłać odpowiednie sygnały cenowe i kierować wydatki publiczne na bardziej zrównoważoną politykę. Muszą one również stymulować popyt na bardziej zrównoważone towary i usługi dzięki zielonym zamówieniom publicznym i zmniejszać ślad węglowy usług publicznych. Stabilne ramy zarządzania zapewnią odpowiedzialność osób wyznaczających kierunki polityki względem przyszłych pokoleń.
Aby stawić czoła tym wyzwaniom, DG REFORM wspiera państwa członkowskie w następujących dziedzinach:
- ekologiczne planowanie budżetu i podatki na ochronę środowiska
- zielone zamówienia
- zrównoważone finansowanie i inwestycje.
PRZYKŁADY WSPARCIA
- Wzmacnianie zielonych inwestycji publicznych
- Wdrażanie przeglądu wydatków i wydatków podatkowych w odniesieniu do strategii ekologicznych i tych nieprzyjaznych środowisku w ramach budżetu
- Opracowywanie systemu zielonego opodatkowania i modelowanie jego skutków
- Wdrażanie wytycznych UE w sprawie ekologicznego planowania budżetu
- Opracowywanie planu działania na rzecz zrównoważonego finansowania dla państw członkowskich i krajowych instytucji prorozwojowych
- Wdrażanie ram dotyczących zielonych obligacji skarbowych
Irlandzkie ramy budżetowania zadaniowego wymagają poprawy, aby mogły być wykorzystywane do zrównoważonego budżetowania i zrównoważonej sprawozdawczości.
Komisja wsparła hiszpański krajowy bank prorozwojowy ICO w opracowaniu strategicznego planu działania na rzecz bezpośredniego finansowania bardziej zrównoważonych (ekologicznych i społecznych) działań i projektów.
Chociaż Litwa jest aktywna w dziedzinie zielonego finansowania, aktualny poziom kapitału zgromadzonego na tego rodzaju inwestycje nie jest wystarczający w perspektywie długoterminowej.